Alanya Plajları ve Güzellikleri

Antalya’nın 140 km doğusunda bulunan Alanya, başta Almanlar ve Hollandalılar olmak üzere yabancı turistlerin çok rağbet ettiği yerlerden birisi. Hatta yabancıların en çok mülk aldığı yer. Genellikle emekli olduktan sonra burada yaşamayı tercih ediyorlar. Bu tercihte yazın sıcak, kışın ise ılıman iklime sahip oluşu ve doğal güzellikleri etken elbette.

Alanya çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılmakla birlikte asıl önemini Selçuklular zamanında kazanmıştır. Öyle ki ilçenin en önemli tarihi yapıları olan Kızıl Kule, bugünkü Alanya Kalesi ve Tersane Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın yaptırdığı eserler.

Tarihi eserlerin yanı sıra, uzun kumsalları ve yıllık ortalama 21 derecelik deniz suyu sıcaklığı ile denize girmek isteyenlerin tercih ettiği bir tatil beldesi. Mağaralar açısından da oldukça zengin. En meşhuru, Alanya Kalesinin bulunduğu kayalığın altındaki Damlataş Mağarası. Damlataş plajının hemen yanında bulunan mağara yazın sıcak günlerinde özellikle de öğle saatlerinde ziyaret ederseniz bir yandan da serinlemiş olursunuz.

Alanya’da Neler Yapılır?

Yaz aylarında Alanya demek deniz, kum ve güneş demek. Doğal olarak öncelikle Alanya’nın birbirinden güzel plajlarına bir göz atalım. Alanya kent merkezinin tarihi yarımadaya göre batı ve doğu kıyısı plajdır. Batıda Damlataş ve Kleopatra, doğuda Keykubat ve Portakal plajları vardır. Kent dışında ise Ulaş, Konaklı, Fuğla, İncekum, Mahmutlar gibi plajlar bulunur.
Alanya kent merkezindeki plajlarda uluslararası kuralların yanı sıra yerel yönetimlerin öngördüğü kurallar uygulanır. Buna göre, plajlara giriş ve duş ücretsizdir. Güneşlenme sezlongları ve plaj şemsiyeleri ise ücrete tabidir; bu hizmetleri almak zorunlu değildir. Plajlarda yiyecek ve içecek servisi yapan büfelerde fiyat farklılığı yoktur.
Plajlarda kıyıdan belli bir mesafeye tekneler ve su sporları yapılan deniz taşıtları giremez; yüzme alanları bariyerlerle belirlenmiştir. Plajların güvenliği, kıyıdan özel güvenlik görevlileri denizden ise deniz zabıtası tarafından denetlenir.

 

DAMLATAŞ PLAJI

Tarihi yarımadanın batısında, Damlataş Mağarası’nın önündeki kıyıdadır. Mavi Bayraklıdır. Deniz ve plaj kumdur. Kumsal sırtını yarımadanın eteklerine dayamıştır. Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra Akdeniz’de çıktığı bir sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu koyda denize girmiştir. Kleopatra Koyu’nun özelliği suyunun berraklığıdır.

 

KLEOPATRA PLAJI

Damlataş Plajı’nın devamı olarak yaklaşık 2 kilometre uzunluğundadır. Mavi Bayraklıdır. Deniz ve plaj kumdur. Geniş bir kumsalı vardır. Denizin derinliği kıyıdan üç-dört adım sonra insan boyuna ulaşır. Alanya’nın en gözde plajıdır; yaz aylarında on binlerce kişiyi ağırlar. Güneşin batışı, plajda muhteşem bir manzara yaratır.

 

KEYKUBAT PLAJI

Tarihi yarımadanın doğusunda olup, Mavi Bayraklıdır. Deniz ve plaj kumdur, bazı kesimlerinde kum kayası vardır. Kıyı boyunca uzanan parkların ve turistik tesislerin yeşil alanlarından dolayı Begonvil Plajı adıyla da bilinir.

PORTAKAL (OBA) PLAJI

Kent merkezinin doğu kıyısında yaklaşık 1 kilometre uzunluğundadır. Mavi Bayraklıdır. Arkada Toroslar’ın görkemli yamaçları yükselir. Zaman zaman 100 metreyi bulan geniş kumsalları vardır. Çayların denize döküldüğü kesimlerde serin tatlı suya girilir.

 

ULAŞ (EMİRGAN) PLAJI

Alanya’nın beş kilometre batısında ve karayolu kenarındadır. Kayalık bir burun üzerinde piknik yeri olarak düzenlenmiştir; merdivenle inilen kıyıdaki koy plajdır. Deniz ve plaj kumdur. Plaj, günübirlik geziye çıkan teknelerin de uğrak yeridir.
Çevre maki türü bitkiler, çiçekler ve ağaçlarla süslüdür. Piknik alanı ve plaja giriş ücretlidir.

İNCEKUM PLAJI

Deniz ve plaj kumsaldır. Altın sarısı rengindeki kum olağanüstü incelikte ve vücuda yapışmayan türdendir. Deniz derin değildir, özellikle yüzmeyi yeni öğrenen çocuklar için ideal bir plajdır.

 

İNCEKUM ORMAN PARKI

Çam ormanı içindeki kampın bir kısmında Orman Bakanlığı’na ait tesisler bir kısmında da çadır kurma alanı ve günübirlik gelenler için piknik alanı vardır. Plaj kısmı küçük bir koydan oluşur; çam ağaçlarının bittiği yerde kumsal başlar. Kamp alanına ve plaja giriş ücretlidir.

 

FUĞLA PLAJI

Alanya’nın 20 kilometre batısında geniş bir koyun içindedir. Günü birlik geziye çıkan teknelerin bir kısmı Fuğla koyunda öğle yemeği ve denize girme molası verir. Deniz ve plaj kumsal, burun kısımlarında kum kayası ve kayalıktır.

MAHMUTLAR PLAJI

Deniz ve plaj kumsal, yer yer kum kayasıdır. Beş kilometreyi bulan kıyının bir kısmı doğal plajdır. Plaja giriş ücretsizdir.

 

KESTEL PLAJI

Yaklaşık iki kilometre uzunluğunda ve kumsaldır. Kıyıda plaj hizmeti veren büfeler vardır.

 

KARGICAK PLAJI

Birkaç kilometre uzunluğundadır. Turistik tesislerin büfeleri bulunur.

DEMİRTAŞ PLAJI

Göz alabildiğine uzanan kumsal ve konglomeradır. Büfeler vardır ve genellikle doğal plajdır.

Uzun kumsallarda kendinizi Akdenizin serin sularına atmakla başlayabilirsiniz. Meraklısıysanız su sporları yapmak için de Alanya size fırsatlar sunuyor. Hem tarihte bir yolculuk yapmak hem de Alanya’yı ve Akdenizi tepeden seyretmek için Alanya Kalesine çıkmayı ihmal etmeyin.

Alanya Kalesi adeta Alanya’nın simgesi konumundadır. Surlarının uzunluğu yaklaşık 7 kilometreyi bulur ve kale bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kaleye yaklaşık bir saatte yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eğer araçla gitmek isterseniz, gidiş yolu araç trafiğine de açıktır.

4460_damlatas-magarasi-

Ayrıca Alanya mağaraları ile de ün yapmış bir tatil beldesi. Damlataş, Dim ve Âşıklar Mağarası görmeniz gereken diğer doğal güzellikler arasındadır. Bu mağaralar bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.  Bölgenin merkezinde bulunan Kızılkule ise görülmeye değer yapılar arasındadır.

Alanya Limanının bitişiğindeki tarihi Kızıl Kule ve tersane ilk ziyaret alanları. Kızıl Kulenin yanından Alanya Kalesine çıkabilir, diğer yoldan da Damla taş Mağarasına inebilirsiniz. İlçe merkezindeki Alanya müzesi, arkeolojik eserleriyle sizleri bekliyor. Alanya’nın yaklaşık 20 km batısında bulunan İnce kum gerek sahiliyle gerekse orman içi kamp alanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Bunların dışında doğa yürüyüşlerine ve doğa turlarına çıkabilir, Alanya tarihini ve doğal güzelliklerini fotoğraflayabilirsiniz. Limandan kalkan tekne turlarıyla, başta mağaralar olmak üzere, karadan göremeyeceğiniz pek çok doğal güzelliği görme imkanına sahipsiniz.

Tekne Turu 

Romantik bir ahşap tekne ile rüya gibi bir gezi yaparak, turkuaz renkli güney sahillerindeki körfezleri keşfetmeye ne dersiniz? Tekne gezileri önce Alanya içerisinden şehrin iskelesine giderek başlamaktadır. Alanya iskelesinde sizleri ahşap bir yat bekler ve bu yat ile önce Alanya yarımadası etrafında dolaşarak korsanlar, âşıklar ve fosforlu mağaraları ziyaret edilir.

Alanya Yarımadası etrafındaki bu güzel geziden sonra turu Antalya istikametine devam eder. Gezi süresince hemen hepsinde müzik yayını ve çeşitli animasyonlar olduğundan eğlence iki kat artıyor. Yüzmek için ise Cleopatra plajı, Ulaş plajı,  Paşa bay plajı ve Yeni İskele tercih ediliyor. Dönüş de açık denizden olunca bol bol fotoğraf çekme imkânı ve yüzme imkânı bulacaksınız.

Ne Yenir?

Her yöreden ve ülkeden insanın bir araya geldiği bir yer olduğu için genelde her ağız tadı için yemek bulmak mümkün. Oteller açısından zengin bir yer olan Alanya’da ister 5 yıldızlı ister daha mütevazi otellerde karnınızı doyurabileceğiniz gibi yerel işletmelerden de Akdeniz mutfağının baştacı zeytinyağlıları tercih edebilir, taze turunçgillerle ve yöresel tatlarla kahvaltı yapabilirsiniz.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Önce Antalya’ya hava yoluyla ya da kara yoluyla ulaşabilirsiniz. Antalya’dan Alanya’ya da sık sık otobüs ve minibüs seferleri var. Bazı hava yolları Alanya Gazipaşa Havalimanı’na seferler düzenliyor. Bu şekilde uçakla doğrudan Alanya’ya ulaşmanız da mümkün.

Alanya’da Nerede Konaklamalıyım?

  • Larissa Holiday Beach -Antalya

  • Ritim Holiday Village- Antalya

  • May Garden Club Hotel

  • Kemal Bay Hotel – Antalya

  • İnova Beach Hotel – Antalya


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*