Aşık Olunası Şehir…

Kapadokya seyahatleri genellikle doğayla iç içe geçmekle beraber, sizlere sağladığı özgürlüğün rahatlığıyla doğayı her zamankinden daha farklı duygularla tanıma fırsatı sunmaktadır.

Geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya inanılmaz derecede kültürel mirasa sahip olmasının yanında, doğanın kendi elleriyle yüzyıllar boyunca tek tek işlediği benzersiz bir coğrafya olarak literatürlerde yerini çoktan almıştır.

Kapadokya’da gezilecek yüzlerce yerin yanı sıra bu yerleri gezerken nasıl dolaşmak istediğinizi de seçme imkanına sahipsiniz. İster nostalji yapmak isteyip bir atın sırtına çıkarak gezebilir, isterseniz ATV lerle yollara düşebilir, isterseniz bisikletlerle daha sportif bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki Balon Turları’nı da unutmamak gerekiyor!

Günün her saatinde renkten renge bürünen peribacaları, uçsuz bucaksız ve çeşit çeşit bitki örtüsüne sahip vadileri, patikalarla dolu yolları ve yeraltı şehirleriyle Kapadokya inanılması güç bir güzelliğe sahiptir. Doğal yaşam alanları ve tarihi mekanlarıyla da dikkat çeken Kapadokya kayaların içine oyulmuş evlerden bir araya gelmesiyle oluşan köyleriyle ilgiyi bir hayli çekmektedir. Peribacalarının ihtişamlı görüntüsüne de diyebilecek pek çok şey olmasa gerek… Eğer yolunuz bir gün Kapadokya’ya düşerse, vadilerini mutlaka gezmenizi şiddetle öneririz.

Özellikle Güvercinlik Vadisi’nin içi, insanların sulama amaçlı olarak açtığı tünellerle doludur. İnsanların ve atların rahatlıkla geçtiği bu tüneller sıcak günlerde yürüyüşçüler için adeta birer doğal klima görevi üstlenmektedir. Vadide, insan eliyle yapılmışa benzeyen, ama doğadan başka bir sanatçının elinin değmediği garip dev oluşumlar yan yana dizili konumdadır. Anlatmaya kelimelerin kifayetsiz kalacağı Kapadokya’yı bu zamana kadar gezmediyseniz hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız.

 

Peribacaları
Kapadokya’ya gidip peribacalarını görmemek olmaz. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapan, bir zamanlar insanları barındıran bu yer coğrafi olaylar sonucunda oluşmuş doğal ve eşsiz bir görünüme sahiptir. Peribacaları, volkanik tüflerin rüzgar, yağmur ve sel suları ile aşınması sonucu oluşan jeolojik oluşumlardır. Kapadokya’da 3 tip peribacası bulunmaktadır. Bunlar Mantar, Konik ve Şapka türü peribacalarıdır.
Zelve Açık Hava Müzesi
Avanos’a 5 km uzaklıktadır. Zelve Örenyeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir.
Çavuşin Köyü
Kapadokya’ya gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden biri de Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme’ye 2 km, Avanos’a 5 km uzaklıktaki Çavuşin Köyü’dür. Yüksek bir tepeye muhtemelen 5. yüzyılda kurulmuş, çok eski bir yerleşim yeri olan Çavuşin Köyü ilk Hristiyanların yaşadığı yerlerden biridir.
Köyde tüf kayalıkları oyularak yapılmış evler, kiliseler, şapeller bulunur. Bölgenin en eski kilisesi olan Vaftizci Yahya Kilisesi aynı zamanda Hristiyanlığın da en eski kiliselerindendir. Kapadokya’da pek görülmeyen geniş avlusu son yıllarda kayaların kopması sonucu yıkılmıştır.

Derinkuyu
Kapadokya’nın sadece yer üstünde değil, yer altındaki güzellikleri de ülkemiz sınırlarını aşmış durumda. Bölgede neredeyse tamamının tünel ve geçitlerle birbirine bağlantısı olan pek çok yeraltı şehri bulunuyor.

Bu şehirlerin en önemlilerinden biri de Derinkuyu Yeraltı Şehri. Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehri ve dört bin yıllık köklü bir geçmişe sahip. Toplam 12 kattan oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin günümüzde 8 katını gezme şansımız var. Klostrofobik bir durum yoksa Kapadokya’ya gitmişken neden gezmeyelim.

 
Kapadokya Balon Turları

Kapadokya’nın doğa eserlerini ve eşsiz görüntüsünü bir de balon eşliğinde gökyüzünde görmek ister misiniz? Bölgede yer alan turlar aracılığıyla balon gezisine çıkabilir ve gerek peri bacalarının arasında süzülerek, gerekse de muhteşem Kapadokya manzarasını yükseklerden izleyerek uçabilirsiniz.

Kapadokya’ya gitmişken hem doğa olayları sonucu oluşmuş, hem de insan eli ile yapılan yapıları kuşbakışı görme ayrıcalığını mutlaka yaşamalısınız.

Eğer Kapadokyayı geniş bir açıdan izlemek isterseniz; Ürgüp Seyir Alanı, Güvercinlik Kayaları ve Uçhisar Kalesinin tepesi en uygun yerlerdir.

Nerede Konaklayabilirim?

  • Divaisib Termal Resort Otel – Nevşehir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*