Ayvalık’tan İnciler

Ayvalık’ı bilen bilir; küçücük bir yer ama dört yanı açıklık ve huzur veren ufacık tefecik şirin bir yerleşim yeridir. Ayvalık’ın her noktasını belki bir gün içerisinde gezebilirsiniz ama bir gün, Ayvalık’ı bütün tarihi dokusuyla anlamanıza emin olun ki yetmez.

Elbette tarihi doku birçok turistik yeri güzelleştiren bir faktör fakat bazen sadece tarih de yetmez. Bazen huzuru ve sessizliği ararsınız; bazense sadece eğlenceyi. Bu tamamen gezginin amaçlarına yöneliktir. Gezginin yerinde durması da zordur gerçi.

Rakı Balık Ayvalık

Rakı Balık Ayvalık

Ayvalık herkesin sevebileceği bir yer değil ama herkesin gezince keşke daha önce gelseymişim diyebileceği bir yer. Ayvalık sadece tostundan, rakı ve balığından ibaret değildir. Ege’nin en güzel zeytinleri orada yetişir. En güzel zeytinyağları orada yapılır. Kültürel ve din turizmine hitap ettiği gibi gastronomi turizminde de oldukça önde gelen isimlerdendir. Aynı zamanda dalgıçlık ve yelkencilik okullarının olduğu için alacağınız kısa süreli eğitimlerle çok iyi vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Ayvalık’a gittiğinizde belki de sizi en çok etkileyecek şey, birçok yerde de görebileceğiniz taş evler, dar sokaklar da değil. Tabii ki onlara da sahip olan Ayvalık bütünüyle güzelliğini en iyi şekilde yansıtan nadir yerlerden biridir.

Cilveli Cunda

Cilveli Cunda

Nereye gidilir, neresi gezilir derseniz mutlaka uğramanız gereken yerler arasında Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Koyu, Ayvalık merkez ve Ayvalık’ın incisi ve Cilveli Cunda diye adlandırılan Cunda (Alibey) Adası’dır. Cunda Adası’nda Çeşme Alaçatı misali küçük kapasitede taş oteller, dar sokaklar, pansiyonlar ve moteller görmeniz mümkün. 5 yıldızlı otellere Cunda Adası’nda rastlamanız biraz zor. Çünkü bu adanın korunumu devlet tarafından başarıyla yapılmakla beraber katı imar kuralları da mevcut.

Cunda Adası

Cunda Adası

 

Dolayısıyla şirin, küçük yazlık evler ve taş oteller bir bakıma Cunda için yeterli. Çarpık yapılaşma ve uzun uzun binaları asla göremeyeceğiniz bu adada güzel ve lüks balık restoranları, sessiz sakin ve denize nazır kaliteli otelleriyle harika bir tatil fırsatı sunar. Ayvalık şehir merkezinden Cunda Adası’na dolmuşlar kalktığı gibi, kendi aracınızla da 10-15 dakikada gidebilirsiniz.

Sarımsaklı Koyu Ayvalık

Sarımsaklı Koyu Ayvalık

Bunun dışında Ayvalık’ın olmazsa olmazı olan Sarımsaklı Koyu ve mavi bayraklı Sarımsaklı plajlarının bütünü görülmeye değer. Konaklamanızı Ayvalık merkezde veya Cunda Adası’nda yapabileceğiniz gibi konaklayacağınız otelin standartlarını daha üst statüde istiyorsanız Sarımsaklı Koyu sizin için ideal bir konaklama noktası. Sarımsaklı plajları Türkiye’de en temiz ve en ünlü kuma sahiptir. Antalya’da birçok otelin bu koydan özel olarak kum götürdüğünü biliyor muydunuz?

Ayvalık Merkez

Ayvalık Merkez

Ayvalık merkez daha çok market, banka gibi günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ufak bir alan. Ayvalık Belediye binası belki de şu ana kadar gördüğüm en güzel konuma sahip belediye binası. Denize nazır, yılların tarihi dokusunun üzerine sindiği, zaman zaman yapılan restorasyon çalışmalarıyla o dokusunu günümüze kadar koruyabilmiş bir bina. Bunun dışında Ayvalık merkezde araç kiralama şirketleri ve turist danışma bürosunu görmeniz mümkün.

Cunda Kıvrak Butik Otel

Cunda Kıvrak Butik Otel

Ayvalık’ta bir adet beş yıldızlı otel var; o da Sarımsaklı Koyu’nda. Bunun dışındaki otellerin çoğu ya 3 -4 yıldızlı ya da daha önce belirttiğim gibi motel ve pansiyon tarzında. Ama bu demek değildir ki Ayvalık’ta lüks otel yok. İnanın bana birçok otel zincirine taş çıkartabilecek bir sürü otel mevcut. OtelKolik yardımıyla Ayvalık’taki otelleri araştırabilir ve ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan oteli seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Eğer Ayvalık Cunda Adası’nda kalmayı tercih ederseniz ideal otellerden birisi olan Kıvrak Butik Hotel, fiyatlarıyla da oldukça bütçeye uygun.

Grand Temizel Hotel Sarımsaklı

Grand Temizel Hotel Sarımsaklı

Ayvalık Sarımsaklı Koyu’nda kalmayı düşünüyorsanız, Grand Hotel Temizel aslında Sarımsaklı Koyu’nun en çok tercih edilen otellerinden.


Ezgi İbili

About Ezgi İbili

view all posts

*Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği (%100 ingilizce) 3. sınıf öğrencisi. *4 yıldır SEO, Blog, özgün içerik, tanıtım vb. yazı türlerinde makale yazarlığı deneyimine sahip; MSG üyesi besteci ve söz yazarı, İngilizce-Türkçe makale çevirmeni * Gezgin ruhuna sahip, İzmir aşığı, fotoğraf çekmeyi seven, bol bol yazıp çizen bir müzisyen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*