Denizli’nin İncisi Pamukkale

Hem gezmek hem de hastalığınıza bir çare bulmak istiyorsanız ve böyle bir yeri de henüz keşfedememişseniz Pamukkaleye yolunuz hiç düşmemiş demektir. Muazzam görüntüsü sıcak termal suyu ve çamur banyolarıyla her mevsim ziyaret edebileceğiniz ve eşine rastayamayacağınız bir yerdir. Yurdumuzun her  köşesi eşsiz güzellikte, ancak travertenler akla gelince bir an bile olsa hayal dünyasına dalmamak elde değil. Öyle ki yaz kış kar dağları görüntüsüne sahip olan ancak içinde kaynar suları akan bölge beklentinizin çok çok üzerinde olan ve her fırsatta gitmek isteyeceğiniz bir yer olarak zihninizde kalacaktır.

pamukkale-travertenleri-4Pamukkale Denizli ilinde doğal bir mevkidir, kaplıca sularından kalan karbonat mineralleri teraslarını ve travertenleri kapsamaktadır. Ege bölgesinde ve Menderes Nehri vadisinde bulunmaktadır. Eski Hierapolis kenti toplam uzunluğu 2700 mt uzunluğunda, 600 mt genişliğinde ve 160 mt yüksekliğinde beyaz bir kalenin üzerine inşa edilmiş. yaklaşık 10 km akınında Laodikya antik kenti bulunuyor. Yakınlarında ise Karahayıt köyü termal merkezi bulunuyor, bu merkez uluslar arası termal kaplıcadır. Pamukkake UNESCO tarafından belirlenen dünya miras listesinde de yer almaktadır.

ulugut-pansiyon-pamukkale-10Pamukkale Travertenleri

Travertenler çok çeşitli sebeplerden dolayı ve kimyasal çökelmeler sonucu ile oluşan doğal bir kayadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra traverten başına gelmekte ve buradan 60-70 metrelik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülerek yaklaşık 240-300 metre kadar yol kat etmektedir. Aslında zaman içinde sertleşen bu travertenlerin üzerine basılması veya oynanmasından dolayı yumuşak haldeki kalsiyumun ezilmesine ve tahrip olması neden oluyor. Elbetteki termal su tamamen doğal yollarla akmıyor, kaynaktan kontrollü bir şekilde termal su salınımı yapılmaktadır. Kontrol sağlanmadığı takdirde sürekli aynı yerden akan su travertenlerin yosunlaşmasına dolayısı ile kötü bir görüntüye sebep oluyor. Travertenlerin muhteşem görüntüsünün yanı sıra kalp, romatizma, göz ve deri hastalarının da şifa bulduğu bir yerdir. Bu bölgede 35 derece ile 100 derece aralıklarında 17 adet sıcak su kaynakları bulunmaktadır.

traavertenler-pamukkaleTermal Suyun Analizi

Pamukkalede yapılan analizlerde kaynaktan çıkan suyun karbondioksit miktarı ortalama 725mg/1 iken, travertenleri terk ettiğinde bu miktar 145mg/1’e düşmektedir. Kısacası Pratikte bu şartları yerine getirmek güçtür. Ancak bu hesaba göre yılda 1 mm kalınlığında 4,9 metrekarelik bir alanı beyazlatmaktadır.


1 Comments on this post

  1. çok güzel

    kerem / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*