İşte İstanbul’un Denize Girilebilir Plajları

Siz de bayramda İstanbul’da kalıp bari denize gireyim diyenlerdenseniz, masmavi bir denizde serinlemek ve tertemiz bir kumsalda güneşin tadını çıkartarak güneşlenmek istiyorsanız İstanbul Plajlarına bir göz atalım.

İstanbul’un göbeğinde tatil havası yaşamak için denize girmek için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Dört bir yanı denizlerle çevrili istanbul’un göbeğinde yer alan plajlar, günübirlik tatiliniz için geniş seçenekler sunuyor. Şehrin yorucu temposundan bir gün olsun uzaklaşmak, denizin ve yazın tadını çıkartmak isteyenler için İstanbul’da denize girebilecek temiz deniz ve plajlar var. İstanbul’da denize girilecek yerler olarak; halk plajları ve beach clublar bulunmaktadır.

Life Beach – Şile

Şile Life Beach

Şile Life Beach, Şile’nin güzel koyu olan Ağlayankaya plajında yer almaktadır. Plaj, Mavi Bayrak Programı kapsamında izlenmektedir. Eşsiz kumsalı, size özel localar ve farklı lezzetler.

Ağlayankaya Beach – Şile

Şile Ağlayankaya Beach
Şile Ağlayankaya Beach, Şile Ağlayankaya Plajında 20 yılı aşkın bir süredir hizmet vermektedir. Plaj 2012 senesinde İstanbul Plajları içerisinde Mavi Bayrak almış iki plajdan biridir. Hafta içi ve hafta sonu sabah 09:00 akşam 24:00 arası hizmet vermektedir.

Yeşilköy Çiroz Plajı

Yeşilköy Çiroz Plajı

Yeşilköy Çiroz Halk Plajı iki bölümden oluşuyor ve iki koy şeklinde. Plaj toplam 660 metre uzunluğunda, 500 adet şezlong ve 500 adet şemsiye, 2 cankurtaran kulesi, 12 cankurtaran personeli, 1 kurtarma botu, 1 ambulans, 2 büfe, 80 soyunma kabini, 228 adet emanet dolabı, 20 adet tuvalet kabini, 12 duş, 2 adet voleybol sahası, 1 adet mini futbol sahası, 19 adet yuvarlak oturma grubu, 660 metre deniz bariyeri yer alıyor. Çevre aydınlatmasının bulunduğu plajda müzik yayını da yapılıyor.

Adres: Yeşilköy Mahallesi / Bakırköy

Caddebostan Plajları

Caddebostan Plaji

Caddebostan sahilinde toplam 950 m. uzunluğunda 3 adet plaj mevcut. Plajlarda toplam 1000 adet şezlong, 1000 adet şemsiye, 40 soyunma kabini, 5 duş alanı, 3 cankurtaran kulesi mevcut. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Caddebostan-1 plajı aşırı yoğunluk nedeniyle artık ücretli olacak.

Hafta içi ve özellikle hafta sonları ücretsiz plajların çok kalabalık olması nedeniyle Güneş ve Caddebostan 1 Plajları halkın isteği üzerine ücretli vermeye başladı.

Kumbaba Plaji / Şile

Şile Kumbaba Plaji, Kumbaba Plajı
Kumbaba, Bizanslılar döneminde kum banyosu yapılan bir yer olarak bilinmekte ve bölgenin kumunun omatizmal hastalıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Kumbaba kamping ve karavan alanına cüzi bir ücret ödeyerek arabanızı park etme imkanı mevcuttur. Kamping alanı hizmetleri olarak soyunma kabini, duş ve tuvaletler mevcut. Ayrıca fast food tarzı kafeteryalar da bulunmakta.

Solar Beach / Kilyos

Kilyos Solar Beach Urban Style
2002 yaz sezonundan bu yana hizmet veren Solar Beach, 30.000 m2’yi aşan alanıyla Türkiye’nin en büyük özel plaj ve açık hava performans merkezi olma özelliğini taşıyor. Solar Beach, Kilyos’ta gündüzü ve gecesiyle 24 saati dolu dolu yaşayan bir vaha. Geniş altyapı olanakları, otopark alanları, özel plajı, catering alternatifleri, konser ve performans sahneleri, sınırsiz spor alternatifleri, tüm yaz sezonuna yayılan gündüz ve gece aktiviteleri ile Solar Beach, İstanbul için yaz aylarının vazgeçilmezi.

Ayazma Plaji (Şile Halk Plajı)

Şile Ayazma Plaji, Ayazma Plajı
Şile, yaklaşık 10 km.lik bir kumsala sahiptir. Şile’nin kumsal olarak 3 plajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki Şile’nin giriş tarafında yer almakta, geniş ve kum bir plaj olan Şile Halk Plajı (Ayazma Plajı)’dır. Diğerleri Ağlayankaya ve Uzunkum Plajlarıdır. Şile Belediyesi bu yaz döneminde de her yıl olduğu gibi halkın güvenlik içinde denize girebilmesi için bir çok önlemi almış durumdadır.

Oluşturulan cankurtaran ekiplerinin dağılımı ise şöyle: Ayazma Plajı: 35, Ağlayankaya Plajı:10, Uzunkum Plajı:20. 2 adet Ambulans her an göreve hazır olarak bekletilirken, Ambulans sayısı hafta sonları 4’e kadar çıkıyor. Ambulanslar; Ayazma, Ağlayankaya, Uzunkum ve Sofular plajlarında görev yapıyor.

Poyrazköy Plajı

Poyrazkoy plaji
Poyrazkoy plaji İstanbul boğazının çıkışında yer alan bu yer güzel plajıyla, durgun sularıyla insanları mest ediyor. Poyrazköy, Anadolu yakasında, Boğazın sonlarında yer alan bir yerde. Giriş yaptığınızda şezlong ve şemsiye bulabilirsiniz. Poyrazköy güzel plajı ve İstanbul’a yakınlığı ile hafta sonu denize girmek için tercih edilebilecek bir yer. Liman olduğu için yer yer kirlilik görebilirsiniz ama genel olarak temiz sayılır.

Baykuş Plajı / Kilyos

Kilyos Baykuş Plajı
Baykuş Plajı; 1 km’lik uzun sahili, serin denizi, bol oksijeni, lezzetli yemekleri, sakin ve nezih ortamıyla sizleri bekliyor. Baykuş Plajı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Kilyos Kısırkaya’da bulunan Araştırma ve Uygulama Merkezinin sahil kısmında.

Baykuş Plajı; tüm Mimar Sinan öğrencileri, öğretim görevlileri, çalışanlar ve mezunları ağırladığı gibi, İstanbul’dan uzaklaşıp rahat bir nefes almak isteyen herkese açık! Üstelik çadır kurup kamp yapabilir, yeni güne Baykuş’ta uyanabilirsiniz…

Ada Beach / Heybeliada

Heybeliada Ada Beach
Güneşin kavurucu sıcaklığının keyfine varmanız, denizin eşsiz maviliğinin derinliklerine dalmanız ve unutamayacağınız keyifli anlar yaşamanız için Heybeliada Ada Beach sizleri bekliyor. Ada Beach Club ın bulunduğu Çam Limanı Koyu, göz kamaştıran güzelliği ile doğa harikası olarak gösterilmeye layıktır.Tarihin içinde doğal çam ormanlarıyla çevrili, stresten uzak huzurlu bir gün geçirmek için mükemmel bir tercih.

Aqua Green Beach / Heybeliada


Heybeliada Aqua Green Beach; Tatilin keyfini İstanbul`da sürmeniz, hem eğlenmek hem dinlenmek için imkanlar sunuyor. Ulaşımın kolay olduğu, doğanın tüm güzelliklerinin bulunduğu, yeşilin maviyle buluştuğu bir mekan. İster günü birlik isterseniz dilediğiniz kadar kalabileceğiniz Aqua Green Beach, Heybeliada’da kaliteli bir tatilin İstanbul`da ki adresidir.

Hafta içi ve hafta sonları da dahil ailece gelebileceğiniz, huzurlu ve sağlıklı bir gün geçirebileceğiniz mekanda ayrıca grup organizasyonlarınız ekonomik ücretlerle ulaşım dahil yapılmaktadır.

Kamos Beach Club / Kınalıada


Kınalıada’daki Kamo’s Beach Club, Kilyos sahillerinin Adalardaki alternatifi. 90 metrelik sahili var ama doğası çok güzel. Diğer paralı plajlara göre daha sakin. Denize alternatif olarak yüzme havuzu da bulunuyor. Haftanın yedi günü açık olan tesiste zaman zaman konserlerin de düzenlendiği Kamos’ta bir restoran da bulunuyor.

Sabah 08:00’de açılan mekan, gece 02:00’de kapanıyor.

Ayazma Koyu’nda, Kamos tesislerinin yanında, bir de halk plajı var. Ama şezlongları ve şemsiyeleri ile diğer tesisleri pek de aratmıyor.

Beykoz Küçüksu Plajı

Beykoz Küçüksu Plajı
Beykoz Küçüksu Plajı, İstanbul boğazında boğaz köprüsü manzarasıyla, 300 kişiye denize girme ve güneşlenme olanağı sunmaktadır. 300 metre uzunluğundaki plajda, 200 adet şezlong, 200 adet şemsiye, 1 cankurtaran kulesi, 5 cankurtaran personeli, 1 kurtarma botu, 1 ambulans, 1 büfe, 4 adet lavabo, 10 soyunma kabini, 78 adet soyunma dolabı, 8 tuvalet, 1 adet 6 kişilik açık duş yeri mevcut.

Golden Beach Club / Kilyos

Kilyos Golden Beach Club
Golden Beach Club, tatil keyfini İstanbul’da sürmeniz; eğlenceyi ve dinlenceyi evinizin yakınlarında yaşamanız için açıldı. Golden Beach Club, İstanbul’un Karadeniz kıyısında yaşamın özgürlüğünü, renklerin cümbüşünü ve bir tatil düşünü size cömertçe sunan saklı bir cennet.

Kısa bir süre öncesine kadar Kilyos, Şile, Adalar vs gibi belirli yerler haricinde kirlilik yüzünden denize girilemeyen istanbul’da Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yoğun arıtma çalşmaları sonucunda, bugün birçok sahil noktasında denize girme şansına sahip istanbul’da yaşayan vatandaşlarımız.

Analiz sonuçları incelendiğinde, İstanbul’un önemli bir bölümünde denize girilebileceği anlaşılıyor. Yeterli kalitede olan su ortamları, çoğu insanın rahatlıkla yüzme amaçlı kullanabileceği ortamlardır. Ancak her insanın bünyesi gereği, dış ortam tehditlerine karşı göstereceği tepkilerin farklı olur.

‘Yeterli kalitede su’ tanımına giren ortamların, her insan için sağlıklı olmayacağı, daha hassas gruba giren insanların rahatsızlık duyabileceği söylenebilir. Dolayısıyla, bünyesi zayıf yani mikrobik hastalıklara karşı duyarlılığı olanların ‘yeterli kalitede su’ şeklinde tanımlanmış su ortamlarına girmemesi tavsiye edilir.

Boğaz’deki akıntılar ve deniz trafiğinin yoğunluğu nedeniyle bir gün ölçtüğünüz değer, diğer güne uymayabilir. Ayrıca bir yerde ölçüm yaparsanız, değerleriniz çok iyi çıkar, herkes o plaja gitmeye başlar. Bu yüzden sular kirlenirse o yaptığınız ölçüm hiçbir şeye yaramaz. Bir noktanın temiz bilinmesi ve yoğunluğunun artmasıyla kısa sürede kirletilebiliyor.

‘Yeterli kalitede’ su olan denize ‘İyi kalitede’ sularda olduğu gibi girilir. Bunda bir sakınca yoktur. Ama eğer ‘kötü kalitede’ sulara girilirse çeşitli sağlık sorunları ve mikrobik hastalıklarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Yani bu sulara girilmesi sağlık bakımından sakıncalıdır. Analiz sonuçlarına bakıldığında İstanbul’da birkaç nokta dışında örnek alınan sularda denize girilebilir.

Nerede Konaklayabilirim?

  • Taşlıhan Butik Otel – İstanbul Anadolu Yakası Beykoz
  • Holiday Inn Kadıköy – İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy Rıhtım
  • My Kent Hotel – İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy Rıhtım
  • Plus Hotel Bostancı – İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy Bostancı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*