Kıbrıs Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken Detaylar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz’in en büyük üçüncü adası ve Anadolu’nun 65 km güneyinde yer alıyor. Türkiye’de “Yeşil ada”, “Yavru vatan” ya da “cennet ada” diye de tanınıyor. Kıbrıs adası, Suriye’nin 96 km batısında, Mısır’ın Nil Deltasının 400 km kuzeyinde ve Yunanistan ana karasının yaklaşık 770 km güneydoğusunda yer alıyor.

Afrika, Asya ve Avrupa’nın kesiştiği noktada yer alan Kıbrıs, 1960 Zürih Anlaşması ile bağımsızlığına kavuşmuş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ise resmen 1983 yılında kurulmuş. Kıyılarının toplam uzunluğu 780 km’yi buluyor. En önemli yerleşim birimleri, başkent Lefkoşa, Girne, Gazi Magosa ve Güzelyurt olarak biliniyor.

Kuzey-Kibris

Kıbrıs toprakların üçte ikisini oluşturan güney bölümü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin denetimi altında bulunuyor. Kıbrıs Cumhuriyeti uluslararası alanda adanın tümünü temsil eden devlet olarak tanınıyor.

Şahane Akdeniz manzarası ve plajları ile aileler ve her yaştan çiftler için ideal bir tatil ülkesi. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük gelirlerinden biri olan turizmin ülkede önemli bir yeri var. Ülke iklimi tüm yıl boyunca tatil için uygun. Muhteşem doğa, endemik bitki ve hayvan türleri, Akdeniz boyunca uzanan plajlar, kültür ve tarih ile yoğrulmuş bir zenginliğin ürünü.

Kyrenia-Marina-Kuzey-Kibris-vizesiz-tatil

Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekmiyor. Sadece nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli. Kıbrıs’a giriş ve çıkışta damga vurulacak bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formu kaybetmemek ve seyahat süresince de yanınızda bulundurmak zorundasınız. Çıkışta aynı formu pasaport kontrol görevlisine teslim etmek şart.

Kıbrıs uçuşları, havalimanlarının dış hatlar bölümünden gerçekleştiriliyor. Gümrük ve pasaport kontrolünden geçildiğini unutmamak gerekli. İstanbul’a 1 saat 15 dakikalık uçuş mesafesindeki Ercan Uluslararası Havalimanı, KKTC’nin turizm ve liman şehri Girne’ye 40 kilometre uzaklıkta.

Ada içerisindeki diğer bölgelerle karayolu bağlantısı ve otobüsler bulunuyor. Adada belirgin mevsimlik özellikleriyle yoğun bir Akdeniz iklimi görülüyor. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağmurlu ve oldukça değişken geçiyor.

Bellapais-Abbey

Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Kıbrıs, dolu dolu bir tatil geçirmeniz için denizi, doğası ve tarihi ile birçok seçenek sunuyor. Üstelik her bütçeye uygun Kıbrıs otelleri bulmak da mümkün.

Her yıl Kıbrıs’ı yaklaşık 2 milyon turist ziyaret ediyor. Güneşin tadına doyulmayan sahilleri, nefis yemekleri ve olağanüstü günbatımlarına rağmen yine de güvenlik, kültürel ve tarihi ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor.

Kıbrıs hakkında bilmeniz gereken 10 şey

1. Kıbrıs Afrodit’in doğum yeridir

Aphrodite-cyprus

Evet, Kıbrıs mitolojik güzel Afrodit’in yani Yunan aşk ve tutkunun tanrıçası doğum yeri. Afrodit tanrıçalık mertebesine yükselmeden önce batı Kıbrıs’ın başkenti Paphos’un yanındaki bir adada doğup büyümüş. M.Ö 4. yy’a dayanan Krallar Türbesi’nin bir kısmı da burada bulunuyor. Ayrıca Roma dönemine ait birçok kale, tiyatro, saray, villa gibi arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

2. Ataerkil toplum

Kibris-hakkinda

Özellikle kadınların unutmaması gereken şey, Kıbrıs ve orda yaşayanlar sadece inançlarına çok bağlıdır ve çoğu Müslümandır. Erkekler hem sosyal hem politik konumlarda en güçlü konumdadırlar.

Mesela, dini görevlerde sadece erkekler yer alabilir (hem Müslümanlık hem Hristiyanlıkta) ve politik seçimlerde yine sadece erkekler yer alabilir. Kadınlar genelde daha düşük statülerde çalışır ve genellikle ev işlerinden sorumludurlar. Son 10 yıla kadar evlilikler bile halen görücü usulü yapılıyordu.

3. Kıbrıs para birimi

Kibris-Para-Birimi

Kuzey Kıbrıs  Türk Lirası kullanıyor. 1 Ocak 2008 itibariyle Güney Kıbrıs’ın resmi para birimi Euro oldu. Hemen hemen tüm bankalar yaygın olarak kullanılan tüm para birimlerini çevirebiliyor.

4. Kıbrıs vize

Kibris-Vizesi

Kuzey Kıbrıs’a turistik giriş için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. Turist olarak  3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalış tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor.

Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Meksika, Japonya, İsviçre, Norveç, İsrail, Pakistan, Azerbaycan, Avusturalya ve Yeni Zelanda vatandaşları ülkeye giriş yaparken havalimanında vize alabiliyorlar.  Diğer ülke vatandaşları elçilik veya temsilci ofisleriyle görüşüp vize alabilirler.

Avrupa Birliği üyesi vatandaşlar Güney Kıbrıs’a girişlerinde 3 aylik süreyle vizeye ihtiyaçları yoktur. Diğer ülke vatandaşları içinse; Avrupa Birliğinde vize rejimi Güney Kıbrıs için de geçerlidir. Güney Kıbrıs’a ise pasaport kullanmadan giren bazı ülkeler de mevcut. Norveç, Lihtenştayn, İsviçre ve İzlanda gibi. Bu ülke vatandaşları kimlik kartlarını gösterip giriş yapabiliyorlar.

5. Trafik kuralları

Kibris-tatili

Trafik, İngiltere’de olduğu gibi burada da yolun sol tarafından akar. Kuzey Amerikalı turistlerin kalitesiz yol ve sürüş standartlarından ve çok pis yollardan dolayı fazlasıyla yakındıkları sıkça duyuluyor.

6. Elektrik Prizleri

Kibris-Elektrik

Çevirici mutlaka gerekecektir çünkü Kıbrıs aynı İngiltere’de olduğu gibi 3 girişli 240 voltluk prizleri kullanıyor. Dolayısıyla her türlü elektrikli cihaz için bir çevirici adaptör gerekecektir.

7. İçki Kültürü

Kibris-Yemek

İnsanların içinde körkütük sarhoş olmak genel olarak Kıbrıs’ta utanç verici bir durum olarak kabul edilir. Unutmayın ki Kıbrıs’ın kuzeyi Müslüman, Güneyi de Ortodoks’tur. Adanın uyuşturucu kullanımına toleransı gerçekten sıfır.

8. Konuşulan Dil

Kibris-Bayrak

Resmi dil hem Yunanca hem Türkçe. Tahmin edilebileceği gibi Güneyinde Yunanca ve Kuzeyinde Türkçe yaygın olarak konuşuluyor. Eski bir İngiliz sömürgesi olmasından dolayı İngilizce de konuşuluyor. Yolda karşınıza çıkacak işaretler genellikle hem İngilizce hem Yunanca ve hem de Türkçe olacaktır.

Nerede Konaklayabilirim?

  • Arkın Palm Beach Hotel – Kıbrıs Mağusa
  • Büyük Anadolu Girne Hotel –  Kıbrıs Girne
  • Deniz Kızı Hotel – Kıbrıs Girne
  • Merit Park Hotel Casino – Kıbrıs Lefkoşa
  • Vuni Palace Hotel – Kıbrıs Girne
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*