Osmangazi Köprüsü’nü Kullanarak Nereleri Gezebilirim?

Ramazan Bayramı dolayısı ile İstanbul’daki gurbetçiler tatile ve memleketlerine akın etti. Osmangazi Köprüsü yapılmadan önce herkes deniz ulaşımı ile saatlerce kuyrukta bekleyerek yolculuğunu sağlardı. Şimdi ise Osmangazi Köprüsü sayesinde hem daha hesaplı hem de çok kısa sürede ulaşım sağlanmış oldu. Peki Osmangazi Köprüsünü kullanarak nereye gidebilirim? diyorsanız işte buyurun…

Osmangazi+%C4%B0zmit+K%C3%B6rfez+ge%C3%A7i%C5%9F+k%C3%B6pr%C3%BCs%C3%BC+nerede+g%C3%BCzergah%C4%B1+nedir?

Osmangazi Köprüsü, İstanbul’u Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, Kütahya ve İzmir’e bağlıyor. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan 38 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya hizmet veren Osmangazi Köprüsü ile seyahat süresi, İstanbul’dan Bursa’ya 1 saate, İzmir’e 3 saate, Eskişehir’e 2,5 saate indi. Körfez geçiş köprüsü, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya indi. Proje tamamlandı 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate inmiş oldu.

Köprü ile En Çok İnsan Alan İl Yalova Oldu

Yalova, Türkiye’nin en kalabalık bölgesi olan Marmara Bölgesi’nde yer alan ve  6 Haziran 1995 yılına kadar İstanbul’a bağlı olan bir ilçeydi. Daha sonradan İstanbul’a fazla uzak olması gibi benzeri nedenlerden dolayı İstanbul’dan ayrılmış ve 77 plaka nosunu da alarak bir şehir ünvanını kazanmıştır. İstanbul’dan ayrılmasından sonra adeta kendi ayaklarının üzerinde durmayı başarmış ve şu zamanlarda hızla büyümeye devam eden bir il olmuştur.

Yalova’nn özenilecek özelliklerinden biri genç nüfusufur. Yalova belediyesi de gençlerin kıymetini biliyor ve kendini onlara yönelik geliştirmeye çalışıyor. Yalova’nın nüfusu 220.000 civarıdır. Şehrin merkezindeki nüfus toplam nüfusun yarısını oluşturuyor. Yalova küçük, sempatik ve sevilesi bir şehirdir. İstanbul gibi büyük şehirlerin yanında bebek gibi kalır.

Toplamda 6 ilçesi, 9 beldesi ve 43 köye sahiptir. Yalova’nın yaylaları da vardır. En önemli yaylası, Kocadere ve Teşvikiye Beldeleri’nin güneyinde bulunan Delmece Yaylası’dır. Delmece Yaylası çam ormanlarının hakimiyetinde olan muhteşem bir yerdir.

Yaz Aylarında Çınarcık Akın Akın

Yalova özellikle yaz aylarında insan çeken bir şehir. Yazlık mekanları oldukça ilgi görüyor. Bunların başında Çınarcık geliyor. Çınarcık tam bir yazlık beldesidir. Yazın sokakları bikinili, şortlu insanlarla dolup taşar. Plajları ise tam gençlere göre. Plaj voleybolu, masa tenisleri, langırtlar ve daha birçok eğlenceli şeylerin hepsine ulaşmak mümkün.

Burada genellikle İstanbul’da yaşayan yazın sıcaklardan bulanıp kaçmak isteyen insanların yazlıkları vardır. Sahil yolu boyunca rengarenk yazlıkları görürsünüz. Etrafında rengarenk çiçekler, bisikletler vardır. Denizine gelecek olursak Marmara Denizi olduğundan dolayı dibini gösterecek berraklığı bulamazsınız. Çoğunlukla temiz olur, ancak gemilerin geçmesinden dolayı bazen pislikler kıyıya vurabiliyor. Aynı zamanda Çınarcıkta denizler taşlıdır. Aslına bakarsanız Yalova’nın kıyıları taşlıdır.

Atatürkün-yürüyen-köşkü-yalova-15

Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ü

Atatürk Yalova’yı çok severdi. Sık sık buraya gelirdi ve kendine köşk yaptırmıştı. Peki neden yürüyen köşk? diye soracak olursanız, Atatürk köşkü yaptırırken arazide tarihi bir çınar ağacı bulunuyordu. Köşk için ağacın kesilmesi gerekiyordu ancak Atatürk çınar ağacını kestirmedi. Bunun yerine köşkü temelinde kaldırtıp ağacın bir daha ötesinde bir yere taşıttı.

Ağaç halen orada durmaktadır. Atatürk’ün bu ince davranışından dolayı köşke “Yürüyen Köşk” dendi. Yürüyen Köşk, bugün Atatürk Araştırma Enstitüsü içinde bulunan Yürüyen Köşk ve Termal ilçesindedir ve müze olarak korunmaktadır. İnsanlar ise Yürüyen Köşk’e büyük ilgi ile ziyaret için geliyorlar.

Atatürk bir konuşmasında “Yalova benim kentimdir.” diyerek şehre olan sevgisini dile getirmiştir.

 

Gençleri Şehre Çeken Yalova Üniversitesi

Yalova’da 31 Mayıs 2008 yılında kurulan üniversite özellikle Bursa ve İstanbul’daki öğrencilerin hedefi haline geldi. 5 yıl içerisinde şehrin dışına doğru bir yerde büyük bir kampüs inşa ederek gençlerin ilgisini daha da çekmiştir. Çağdaş donanımlara sahip bireyler yetiştirmeyi hedeflemiş olan Yalova Üniversitesinin temelini Uludağ Üniversitesi Yalova Meslek Yüksek Okulu oluşturuyor.

Bursa’ya Gitmeden Olmaz!

Bursa gezilecek yerler açısından; gerek tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması gerekse de Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapması sebebiyle Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir.

Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan mekanlar, müzeler, doğal güzellikler, parklar ve tarihi eserler sayesinde Bursa şehri, yerli ve yabancı turistler için bir çekim merkezi konumunda. Özellikle Arap turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şehir özellikle hafta sonu kaçamakları için güzel bir gezi alternatifi.

 

Yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 4. şehri olan Bursa sahip olduğu doğal ve tarihi zenginlikler kadar gelişmiş sanayisi ile de öne çıkıyor. Bursa gezilecek yerler konusunda ise ülkemizin en zengin eserlere sahip şehirlerinden biri.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey tarafından 1306 yılında kuşatma altına alınan ve oğlu Orhan Bey tarafından 1326 yılında fethedilen şehir Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti (1326-1365) olma özelliğine sahip. Bu dönemin başlangıcı ile yapılan eserler günümüzde halen ilk günkü heybeti ile şehirde duruyor.

1.Koza Han

Koza Han
Ağaçların gölgesindeki bahçesi, tarihi dokusu ve huzur kokan atmosferi ile Bursa’nın en özel yerlerinden biridir Bursa Koza Han. Geniş dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı bir handır.
Sultan II. Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından biri olan Abdül ula bin Pulat Şaha 1491 yılında, İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır.Bursa Koza Han’da her yanı ıhlamur ve kahve kokusu kaplar, ipeğin zarafeti göz kamaştırır ve tarihi ele geçirir sizi adım attığınız anda.
Avlusundaki sıra sıra dizilmiş mağazalarda ipek kumaşlar, ipek eşarplar, sanatsal ürünler, ev tekstili ve çeyiz ürünleri ile hediyelik eşyalar satılır.

Cumalıkızık
Kınalı Kar dizisi ile üne kavuşmuş bu köy, turistik açıdan Bursa’nın güzide yerlerindendir. Cabbar ağanın bastığı toprakları ziyaret edip gözleme-ayran yapmayan bizden değildir.
3.Saltanat Kapısı
Saltanat Kapısı
Bursa’nın tarihi semti Tophane’de yer alan ve Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı kapı olan Saltanat Kapısı, Bursa’nın mistik havasının en güzel hissedildiği yer olsa gerek. Her cuma günü çalan mehter marşlarıyla ve ışık gösterileriyle kendinizi 3 kıtanın hakimi hissetmek hiç de zor olmuyor.
4.Yeşil Türbe
Yeşil Türbe
Her ne kadar ismi Yeşil olsa da dünyadaki en güzel Turkuaz tonuna sahip olan türbe, İznik Çini sanatının da en nadide eserlerinden birisi olarak kabul ediliyor.
İsminin Yeşilliğini ise bulunduğu semt olan Yeşil’den alan türbe, bulunduğu mevki itibariyle de eski Bursa’yı buram buram yaşatıyor.
5.Tophane
Tophane
Bursa’yı en güzel gören yerlerden birisi olan Tophane, girişindeki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle adeta başlı başına bir saygı duruşu niteliğinde.
Bursa’nın her yerinden duyulan Ramazan topu atışlarının da yapıldığı yer olan Tophane’den ses duymadan oruçlarını açmayan Bursalıların sayısı hala daha hiç de az değildir.
6.Tabi ki Uludağ
Tabi ki Uludağ
Dünya çapında bir kayak tesislerine sahip olan ve ultra lüks pahalılığıyla meşhur Uludağ,  Bursalılar tarafından genellikle piknik ve bilimum dağ yolu etkinliği amacıyla kullanılır. Bursalı için yazın piknik, kışın ise kestane toplamaktan fazla bir şey ifade etmez. 
7.Suuçtu Şelalesi
Su Uçtu Şelalesi
Bursa ilinin Mustafa Kemal Paşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan şelale, Bursa’nın ilçelerindeki doğal güzelliklerin başında gelir.
8.Uluabat Gölü
Uluabat Gölü
RAMSAR tarafindan koruma altına alınmış bir göl olan ve Apolyont adı ile de bilinen Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı bir gölün sahip olduğu en fazla su kuşuna sahip olmasıyla da meşhurdur.
Bursa Ulu Camii
Ulu Camii
Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa’nın Ayasofya’sı olarak adlandırılan Ulu Camii, her ne kadar az bilinse de tüm İslam eserleri içerisindeki en kutsal mekanlardan birisi olarak kabul edilmektedir.
İçerisindeki şadırvanı, tüm uzay sisteminin oymacılıkla işlendiği hala sırrı çözülemeyen minberi ve sanatının doruklarındaki hat eserleri ile Bursa’nın göz bebeğidir. Meşhur Karagöz-Hacivat’ın inşaatında çalıştığı camii olarak da bilinir.
12.Cumhuriyet Caddesi
Cumhuriyet Caddesi
Ulucamii, Kapalıçarşı, Altıparmak gibi Bursa’nın en merkezi yerlerinin ortasında kalan Cumhuriyet Caddesi, nostaljik tramvayı ile eski tarihi kimliğine kavuşmuş durumda.
İskender’den sonraki Bursa’nın en meşhur yemeklerinden olan Pideli Köfte’nin en güzel mekanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir – İstanbul 3.5 Saat Oldu Gidilmez mi!

İzmir seyahati sırasında göreceğiniz gibi İzmir’de günübirlik gezilecek yerler çok fazla. İzmir merkezde görülecek yerler kadar, İzmir civarında gezilecek yerler de her türlü zevke göre İzmir kalkışlı tur seçeneği sunuyor. İzmir’e günü birlik gelmek de artık çok kolay bir hal aldı. İzmir uçak bileti de artık oldukça uygun. Türkiyenin her yerinden bu özel şehre ulaşmak mümkün.

İzmir Panorama

İzmir İl Merkezinde Görülecek Yerler

İzmir Saat Kulesi

Şehrin sembolü olan yapı Konak Meydanında yer alıyor. 1901’de Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından Fransız mimar Raymond Charles Pêr’e’ye yaptırılan kule 25 metre boyunda ve 4 çeşmeli. Saati de Almanların hediyesi. Gündüz meydanın canlılığı içinde güzel bir buluşma yeri olurken, gece de ışıklandırılmasıyla ayrıca güzel. Vaktiniz olursa fotoğraflamak için hem gündüz hem gece gitmenizi öneririz. Orijinal haline sadık korunan kulenin ilk yapılışında yer alan Osmanlı Tuğrası ve işaretler, Türkiye’de sanatın genç cumhuriyet döneminde başladığı mesajını vermek için daha sonra kaldırılmıştır.

İzmir Saat Kulesi

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı

Konak Meydanı’nın devamında yer alan bu kalabalık çarşı şehrin tarihi alışveriş noktalarından. Sürekli kalabalık olan bu Çarşı, ucuz alışveriş kadar ufak lezzet noktalarıyla da davetkar. Bir cafenin önünden geçerken soğuk soğuk karadut şerbeti içebilirsiniz, o sıcakta çok iyi gideceğini düşünüyoruz. Denemeden dönmeyin deriz.

Konak İskelesi

Meydanın iskelesi hem Karşıyaka’ya geçiş amacıyla deniz ulaşımı için, hem de etrafında takılmak için kullanabileceğini, ziyaret edebileceğiniz tarihi iskele.

Konak fayton

Kızlarağası Hanı

Çarşı’nın içindeki birçok handan en meşhuru. Çok ahım şahım bir esprisi yok ama hediyelik alışveriş ve tarihi handa bir çay keyfi için iyi bir durak.

Agora Harabeleri

Çarşı’nın içinde boş boş yürümektense, kahverengi tabelaları takip ederek kendinize bir hedef edinebilirsiniz. Bu tabelaların en yaygını bizleri Agora Harabeleri’ne çıkarıyor. Henüz kazı çalışmaları tam bitmemiş büyük ölçekli tarihi harabeler İzmir’de ziyaret edilesi değerli bir nokta mı bilemeyiz. Dışarıdan oldukça büyük bir kısmı görülen Agora Harabelerinin giriş ücreti 5 TL.

İzmir (70)

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’de müze gezmek de ayrı bir fikir olabilir. Agora’nın devamında gidilebilecek arkeoloji müzesinin sivil giriş ücreti 10 TL, öğrenci indirimi yok ancak 18 yaş altı ücretsiz. Kültür Bakanlığı’na bağlı ve müze kart geçerli.

Dario Moreno Sokağı

Saat Kulesi’ne 1,7 km. mesafede yürüyerek yaklaşık 20 dakikalık mesafede şirin mi şirin bir sokak. 1950’ler – 60’lar arasında ülkemizde oldukça popüler olan sinema oyuncusu ve müzisyen Moreno’nun adı verilmiş bu küçük sokak tam bir Ege silueti.

İzmir Tarihi Asansör Binası

Birinden diğerine ulaşması zor olan, çok yüksek mesafeli iki caddenin arasındaki 58 metrelik kot farkını hızla çıkabilmek için 1907’de Nesim Levi tarafından inşa edilmiş tarihi asansör binasına günümüzde çıkış ücretsiz. Yani İzmir Asansör Binasının yapım sebebi sadece ulaşım. Günümüzde ise zirvesinden şahane bir İzmir Silueti sunan yapının üst katında bir de restoran bulunuyor.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Ara Sokakları

Yaşınıza bağlı olsa da muhtemelen en çok zaman geçireceğiniz yer burası. İstanbul’da İstiklal Caddesi neyse, onun bir benzeri diyebiliriz. Son derece Avrupai olan bölgenin önce kötü yanını söyleyelim, ülkemizin her yerinde olduğu gibi İzmir gece hayatının kalbi bu bölgede de club, dans vs. gece yaşamı kısıtlı, daha ziyade oturma mekanları var ama en güzel yanı sokağa yayılmış olması.

Sahile paralel olan caddenin sahil tarafına doğru olan ara sokaklarında mutlaka rezistans çizerek yürüyüş yapın ve her yeri keşfetmeye çalışın, her sokağın kendine has bir ruhu olduğunu söyleyebiliriz. İzmir’de ne nerede yenir diyorsanız birçok lezzet durağı bu caddede.

Nerede Konaklayabilirim?

 • Fıstıklı Çiçekevler Tatil Köyü – Yalova Merkez
 • Rizom Tatil Köyü – Yalova
 • İhlas Armutlu Tatil Köyü – Yalova Armutlu
 • Lova Hotel Spa Hotel – Yalova Merkez
 • Mila Uludağ Hotel- Uludağ 1.Bölge
 • Ağaoğlu My Mountain Uludağ- 2. Bölge
 • Büyük Otel Uludağ- 1. Bölge
 • Erta Soyal Otel- 1.Bölge
 • Grand Yazıcı Uludağ Ski Hot- 1. Bölge
 • Cocos The Club- Bodrum Ortakent
 • Ersan Resort Spa Hotel- Bodrum İçmeler
 • Eken Resort Hotel- Bodrum Gümbet
 • Kadıkale Resort Hotel- Bodrum Turgut Reis
 • Babaylon Hotel- Çeşme Çiftlikköy
 • Sisus Hotel- Çeşme Dalyan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*