Pek Keşfedilmemiş Gezilmeye Değer Yerlerimiz!

Sadece Denizden Ulaşılıyor Büyük Çatı Koyu

Gökova Körfezi Bördübed Limanının içinde bir S çizen Küçük ve Büyük Çatı koyları muhteşem birer doğal liman. Bu koylara karadan ulaşılamaması, koyların doğal şekli ile korunmasını da sağlıyor. Koylar aynı anda sadece 1-2 tekne alabiliyor. Koyların çevresinde ise çam ve günlük ağaçlarıyla kaplı muhteşem yürüyüş alanları var, ancak karadan ulaşım olmadığı için konaklama tesisi bulunmuyor. Rüzgar almadığı için deniz mavi bir çarşaf gibi. Datça ve Marmaris arasındaki Amazon Mevkii’ne dört kilometre mesafede.
Gökova Körfezi Bördübed Limanının içinde bir S çizen Küçük ve Büyük Çatı koyları muhteşem birer doğal liman. Bu koylara karadan ulaşılamaması, koyların doğal şekli ile korunmasını da sağlıyor. Koylar aynı anda sadece 1-2 tekne alabiliyor.

Koyların çevresinde ise çam ve günlük ağaçlarıyla kaplı muhteşem yürüyüş alanları var, ancak karadan ulaşım olmadığı için konaklama tesisi bulunmuyor. Rüzgar almadığı için deniz mavi bir çarşaf gibi. Datça ve Marmaris arasındaki Amazon Mevkii’ne dört kilometre mesafede.

Gözlerden Uzak Küçük Bir Balıkçı Köyü Akyaka

Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan Akyaka, gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyü. Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezi'nin doğu ucunda. Marmaris ile Muğla’nın ortasında Ula ilçesi sınırlarında bulunuyor. Gökova Körfezi'nin bittiği yerde, kuzeyinde bin metrelik Sakartepe Dağı, güneyinde ise Gökova Ovası bulunan Akyaka'nın bu konumu nedeniyle ilgi odağı.
Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan Akyaka, gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyü. Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda. Marmaris ile Muğla’nın ortasında Ula ilçesi sınırlarında bulunuyor. Gökova Körfezi’nin bittiği yerde, kuzeyinde bin metrelik Sakartepe Dağı, güneyinde ise Gökova Ovası bulunan Akyaka’nın bu konumu nedeniyle ilgi odağı.

Kelebekler Vadisi/Faralya

Harikulade Kelebekler Vadisi doğal koruma alanıdır.

Kelebekler vadisi Ölü Deniz’den sadece kısa bir taksi yolculuğu mesafesinde olan şirin Faralya köyüne yakın bir yerde bulunur. Doğaana’nın bu muhteşem yeri ismini vadi içinde dolaşan farklı türlere sahip kelebeklerden alır ve siz masmavi denizin ve bembeyaz kumsalın keyfini çıkarırken size eşlik ederler.

Kelebekler Vadisi huzurun en doğalı ve kredi kartından uzak hayatı ile tamamen hippi tarzı bir yerdir. Gösterişli barların ve 7 yıldızlı otellerin yerine, servisi kendinizin yaptığı, ağaç evlerin ve çadırların olduğu farklı bir yerdir.

Eğer bunlar benim için fazla diyorsanız, yine de deniz kenarında bir gece yatın ve kendinizi bir doğa yürüyüşü için uyandırın sonra şelaleler altında müthiş bir duş alın.

Bursa

Renkli Ulu Cami ve Bursa’da ufuk çizgisi.

Eğer Istanbul’u zaten biliyorsanız ve yine de bir Osmanlı başkenti görmek için can atıyorsanız Bursa eğlenceli, hareketli ve uzun bir hafta sonu kaçamağı için bütçeyi sarsmayacak bir şehirdir.

Ülkenin tekstil ticaretine ev sahipliği yapmasının yanında, Türkiye’yi tarihi İpek yolu ile zengin Doğu’ya bağlayan güzel kıyafetleri burada bulabilirsiniz. 600 yıllık tarihe tanıklık eden Koza Han kaliteli ipek eşyaların bulunabileceği bir yerdir. Günü içinizin ferahlayacağı bu çay bahçesinde bitirin ve fal baktırmayı da unutmayın!

Zengin ticari tarihi ve Ulu Camisi ile Bursa iskenderin doğduğu topraklar olmasıyla da çok iddialı bir yerdir. İskender, yağlı döner ile karıştırılmamalıdır. İskender, kaliteli etten kesilen kalın ve ağzı sulandıran dilimlerin taze pişirilmiş pide üzerine, domates sosu, yogurt ve biraz da tereyağ ile servis edilmesiyle oluşan bambaşka bir tattır. İskenderin en iyisini ve lezzetlisini Bursa’da denemenizi öneririz.

Datça Yarımadası

Yarımada’nın amfi tiyatrosu ve dokusu bozulmamış kıyı şeridi.

Eğer araç kiralamak buradaki tatilinizde seçeneklerinizden biriyse o zaman Anadolu’nun seyirlik yolları sizi bekliyor demektir. Bu Turkuaz kıyı şeridinde bulunan, doğal, rüzgarlı ve müthiş güzellikteki yarımadanın size önereceği pek çok seçenek bulunmaktadır.

Güneydeki Ova Bükü’nün eski sahilinden, batıda Knidos’un antik Yunan harabelerine ve merkeze adını veren liman köyüne, geçmişten gelen yerel tariflerle hazırlanan müthiş balık ziyafetleri çekebilirsiniz. Eğer hala açlık hissediyorsanız Datça Yarımadasında yol kenarlarında binlerce badem ve zeytin ağacı bulunur yani yoldayken rahatlıkla atıştıracak bir şeyler bulabilirsiniz.

Amasya

Yeşilırmak nehri boyunca tarihi Yalıboyu evleri, Amasya.

Eğer tatilinizde biraz da doğuya özgü şeyler görmek istiyorsanız, Yeşil Irmak Nehri boyunca uzanan bu dağlık şehir tam size göre! Efsaneye göre yakındaki Ferhat dağı adını, sevdiği kızın babasıyla mücadeleye girişen Farhad adlı bir kahramandan almıştır. Farhad, sevdiği kız olan Shirin’e(Şirin) aşkından dolayı yakındaki saraya kaynak suyu getirebilmek için dağı delmiştir.

Hikayenin tümünü duymak için şehri ziyaret etmelisiniz ve hakkını vermek gerekir ki Ferhat ile Şirin arasında olan aşk şehre çekici ve romantik bir hava vermektedir. Aslında kaya geçitlere, her yerden fışkıran sulara ve geleneksel Yalı Boyu evlerine aşık olmamak elde değil.

Kayseri

Gece zamanı Kayseri’nin modern şehir merkezi.

Her ne kadar şehrin tarihi milattan önce 3000’lere gitse de şehir, mimarisiyle, dünya standartında üniversiteleri ve gençliğiyle, modern insanlarıyla Kayseri’ye gitmek gelecekteki Türkiye’yi görmek gibi bir şeydir. Çoğu turistin bilmediği şehrin gelişmişliği, Kayseri’ye az bulunan özel bir hava katar, sanki bir Osmanlı San Francisco’su.

Mardin

Zinciriye Medresesinin zirvesine çıkmak size Mardin’in eşsiz manzaralarını sunar.

Türkiye’nin Suriye ile güneydoğu sınırını oluşturan Mardin , Kürtlerin,Hıristiyanların ve Suriyelilerin beraber yaşadığı Kudüs’ün Türkiye’deki aynasıdır. Eski şehrin parke taşlı, tozlu sokaklarında yürürken kendinizi bir açık hava müzesinde geziyormuş gibi düşünebilirsiniz hatta sokakların her birinde sizi hangi tarihi eserin beklediğini tahmin edemezsiniz. Yerel İslami eğitim veren okullardan biri olan Zinciriye Medresesi göz kamaştıran birçok yapıdan sadece birisidir.

Ve artık yemeklere gelelim! Mardin’de birçok etnik kimliğin bulunması ortaya müthiş bir yemek kültürü çıkarır, özellikle tatlıya düşkün olanlar için. Üzüm pekmezi ve cevizden yapılan cevizli sucuğu denemeyi unutmayın. Kesinlikle çok lezzetli!

Nerede Konaklayabilirim?

  • Grand Ülger Hotel – Kayseri
  • Gönlü Ferah City Hotel – Bursa Çekirge
  • Form Back Termal Hotel – Bursa Osmangazi
  • Manas Park Ölüdeniz Hotel – Fethiye Ölüdeniz
  • The Bay Beach Club – Fethiye
  • Daisy Garden Resort  – Muğla Fethiye Ovacık
  • Garcia Resort Spa – Muğla Fethiye Ölüdeniz
  • Aes Club Hotel – Muğla Fethiye Ölüdeniz
  • Halıcı Hotel Marmaris – Marmaris Merkez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*