Tatilde Yamaç Paraşütü Yapmaya Ne Dersiniz?

Yamaç paraşütü, serbest atlama paraşütüne benzeyen, bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşularak havalanılan ekstrem spor türüdür. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı sınıfına giriyor. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce, saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik (tandem) kanatları da vardır.

Yamaç paraşütünün geçmişi çok da uzak değil. 1980’lerin başında birkaç yenilik sever havacı, farklı bir paraşütle yamaçlardan koşarak uçmaya başlamış. Bu işin güvenli ve zevkli olduğunu görmüşler ve hadi bir spor dalına dönüştürelim demişler.

Zamanla paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle birlikte, performansları da artmış. Planör, deltakanat gibi amacı uçuş olan bir alet haline gelmiş. Günümüzde pilotların da tecrübesine bağlı olarak, yamaç paraşütü ile küçük tepelerden kalkılıp, yüzlerce metre yukarılara çıkılabiliyor. Saatlerce havada kalıp, kilometrelerce uzağa uçulabiliyor. Katlandığında bir sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının çok az olması dağcıların da ilgisini çekiyor.

Dağların zirvelerinden yamaç paraşütüyle uçarak inenler var. Uçuşa elverişli yüzlerce noktanın bulunduğu Türkiye’de yamaç paraşütçülüğü hızla gelişiyor. Hemen her şehrin civarında uçuşa uygun bölgeler bulunabilir. Diğer hava araçlarıyla kıyaslandığında, yamaç paraşütünü öğrenmesi daha kolay. Belirli sağlık koşulları içerisinde olmak şartıyla hemen herkes yapabilir.

Yamaç paraşütü, diğer hava araçlarıyla kıyaslandığında, öğrenmesi en kolay olanıdır. Belli sağlık koşulları içinde hemen herkes yapabilir. Bunun için ülkemizde başvurabileceğiniz en önemli kuruluş Türk Hava Kurumu’dur. Eğitimin güvenilir eğitmenler tarafından ve güvenli malzemelerle yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yamaç paraşütü kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alındığında takdirde tehlikeli bir spor değildir.

Yamaç Paraşütü İçin En İyi Adresler

babadağ-yamaç-paraşütüz-1

1. Babadağ – FETHİYE

Kalkiş Pistleri:

Babadağ’da toplam üç pist vardır. 1700 metre güney pisti kalkış için çok müsaittir. 1800 metrelik kuzey pisti biraz küçük ve diktir. 1900 metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahattır.

İniş Pisti:

Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız Plajı, uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanıdır.

Meteorolojik Özellikler: Yaz sezonu boyunca hava tutarlılık gösterir. Bazen sabah saatlerinde kuzey rüzgarı eser ve kuzey pistlerinden vadi içine kalkış yapılır. Güney pisti günün büyük bölümünde 5-20 km arasında güneyden esen rüzgarı karşılar.

2. Çökelez Dağı – DENİZLİ

Meteorolojik Özellikleri : Gün doğduktan sonra gün-batı yönünde kendini hissettiren rüzgar öğle saatlerine kadar hafif şiddette eser. Öğle saatlerinde artan rüzgar batıya kayarak günbatımında neredeyse tamamen kesilmektedir.

Kalkış Pisti : 70 m yüksekliğindeki tepe alçak oluşundan dolayı amatör uçuşlar için tercih edilmektedir. Yeraltı sularının tüm bölgede yaşanan ılıman etkileri nedeniyle bölgede yaşanan rüzgar değişiklikleri burada hissedilmemektedir. Düzenli rüzgarlar sayesinde yıl boyunca güvenli uçuşlar yapılabilmektedir.

İniş Pisti : Yamaçtan yapılan uçuşlar bölgede bulunan düzlüklerde son bulur. İniş noktaları herhangi bir engel taşımaması nedeniyle son derece güvenlidir.

86726,18-abantta-yamac-parasutu-fotofazil-karaduman

3. Abant – BOLU

Abant kış sezonunda kayakçılar tarafından büyük ilgi görürken yaz aylarında da paraşütçülerin ilgi odağı oluyor. Yamaç paraşütü için Abant Dağlarında çok uygun yerler mevcut olup, yaz aylarında büyük şehirlerden bu sporu yapmak isteyenler için Abant’a turlar düzenlenmektedir. Ayrıca, burada Uluslararası Yamaç Paraşütü yarışmaları düzenlenmektedir.

4. Alidağ – KAYSERİ

426604_688735491140107_1537583832_n

Paraşüt için uygun yerlerden birisi de kayseri. Yamaç paraşütü ile kayseriyi ayaklarınızın altına alıp seyir edebilirsiniz.

5.ALİDAĞ

Alidağ, Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarında. Kente uzaklığı 6 kilometre. 1750 metre yüksekliğe sahip. Profesyonel ve yarı profesyonel yamaç paraşütçüleri için uygun. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatıdan esiyor. Kent merkezine yakınlığı, sporcuların kullanabilecekleri su, tuvalet ve çay ocağının bulunması, olası kazalar için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nin 3 kilometre uzaklıkta olması sporculara ajantaj sunuyor.

Alidağ’dan başta Kayseri kent merkezi olmak üzere çevresindeki ilçeler görülebiliyor. Şimdilik tur düzenleyen herhangi bir firma yok. Pilotlar, 150 kilometre hızla Tomarza ve Pınarbaşı ilçelerine iniş yapabiliyor. Ama genellikle, dağın eteklerine iniyorlar. 2004’te Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası burada düzenlendi.

6.MUNZUR DAĞLARI

Munzur Dağları Ergan bölgesi, Erzincan’a 7 kilometre uzaklıkta, Yayla başı Beldesi üzerinde. Yüksekliği 3 bin 250 metre. Her seviyedeki sporcu için uygun. 3 bin 250 metreden uçuş düzenleniyor. Amatör sporcular için 1300 metrelik Arpalık bölgesinden uçuşlar yapılıyor. Amatörler için rakımları 1300 ila 1500 metre arasında değişen yedi tepe var. Uçarken bölgedeki gölleri, şehir merkezini, bitki örtüsünü görüyorsunuz. Bölge düz olduğundan her yere inilebilir.

Erzincan Belediyesi ve Munzur Fırat Doğa Sporları Derneği ortaklaşa tur düzenliyor. Orta Göl mevkiinde konaklayan sporcular, sabah yöresel tulum peyniri, bal ve tandır ekmeği ile kahvaltı ettikten sonra uçuşa geçiyor. Merhum vali Recep Yazıcıoğlu anısına düzenlenen Yamaç Paraşütü Festivali’nin 4’üncüsü geçen nisanda yapıldı.

7. ASAS TEPESİ

1000 metredeki Asas tepesinden pilotlar nezaretinde uçmak isteyenler 100 Euro ödüyor. Kaş’ta Nautilus, Sky Sports ve Begonville adlı 3 uçuş şirketi faaliyet gösteriyor. Yamaç paraşütü yapacaklarda en az 35, en fazla 110 kilo olma şartı aranıyor. İlçe merkezinden pikaplar ile 45 dakikalık kara yolculuğu sonrası tepeye varıyorsunuz. İniş Kaş limanına yapılıyor. 25-40 dakika arası süren uçuşta, Kaş ilçesi, civar köyler ve Yunanistan’ın Meis adası kuşbakışı görülebiliyor. Pistin irtifası 990 metre. En iyi kalkış rüzgarı, hakim yön olan güneybatı. Pist, 2 paraşütün rahatlıkla sığabileceği genişlikte.

8. DİNAMİT TEPESİ

Pamukkale Dinamit Tepesinde, ılıman iklimi ile yılın her mevsimi uçuş yapılabiliyor. Denizli’ye uzaklığı 21 kilometre. Bulunduğu alan turizm bölgesi olduğundan her türlü ulaşım mümkün. Batı rüzgarının hakim olduğu tepe, özellikle sabah saatlerinde uçuşa elverişli. Uçuş pisti 300 metre yükseklikte. İki paraşütün rahatça kalkış yapabileceği geniş bir alanı var.

Tepenin eteklerine veya travertenlerin girişindeki helikopter pistine inebiliyorsunuz. Dinamit Tepesi’nden uçulduğunda antik kentler Hierapolis, Laodikya, Denizli kent merkezi, Denizli Ovası, Pamukkale travertenleri ve Sarayköy’ün bir bölümü rahatlıkla görülebiliyor.

9. İNÖNÜ  C TEPESİ

Türk Hava Kurumu (THK) İnönü Eğitim Merkezi C Tepesi, Eskişehir kent merkezine 36 kilometre uzaklıkta. THK İnönü Eğitim Merkezi’nin hemen yanında. Yüksekliği 230 metre. Yamaç paraşütü başlangıç eğitimini almış amatör ve uzman paraşütçüler için uygun. Başlangıç eğitimleri C Tepesi’nin hemen yanındaki 130 metre yüksekliği bulunan Yerli Tepe’de veriliyor.

Rüzgar kuzey ve kuzeybatıdan esiyor. C Tepesi’nden İnönü ilçe merkezi ile geniş bir ova görünüyor. İniş, THK İnönü Eğitim Merkezi kamp alınana yapılıyor. İniş yeri doğal çim alanı. Merkezde konaklama imkanı var. Türk Hava Kurumu tarafından Yamaç Paraşütü Türkiye şampiyonaları burada düzenleniyor ve eğitimler veriliyor.

10. BOZDAĞ 

Ödemiş Bozdağ yaylasının Ak çakmak ve Gül dalan tepelerinde eğitimliler yamaç paraşütü yapabiliyor. 130 metre yüksekliğindeki Eseli tepesinde başlangıç eğitimi alınıyor. Ak çakmak paraşüt uçuş pisti, Ödemiş Salihli yolu üzerinde, Ödemiş’e ve Salihli’ye 30 kilometre uzaklıkta. 1100 metre yükseklikte. Güneybatı rüzgarı alan pist, Bozdağ çam ormanlarını ve Küçük Menderes Ovası ile meşhur Gölcük Gölü’nü görüyor.

Su Batan Yaylası ve Zeytinlik beldesini dolaşarak Birgi top sahasına iniliyor. Tur düzenleyen şirket yok. Emniyet Havacılık Kulübü, 3 Eylül’de yamaç paraşütü şenlikleri gerçekleştirecek. Güldalan Tepesi’nde kuzey rüzgarları uçuş için uygun. Bozdağ yaylasına 3 kilometre uzaklıkta. 1300 metre yüksekliğinde. Bozdağ yaylasının ve çam ormanlarının üzerinden geçerek Bozdağ beldesinin yazlık evleri üzerinde turladıktan sonra, Bozdağ spor sahasına iniliyor.

11. NEMRUT DAĞI

Nemrut Dağı 2 bin 200 metre yüksekliğe sahip. Profesyonel ve amatör yamaç paraşütü yapanlar için uygun. Bugüne kadar çoğunlukla gösteri amaçlı uçuşlar yapıldı. Genelde kuzey ve güney rüzgarları hakim. Adıyaman’daki Maceraperest Doğa Sporları Kulübü, zaman zaman yamaç paraşütü kursu düzenliyor. Nemrut’tan uçuş yaparken Atatürk baraj gölünü, uzaktan Adıyaman’ı, Kahta’yı ve Şanlıurfa’nın Siverek ilçesini görüyorsunuz.

Nerede Konaklayabilirim?

  • View Patara Otel – Antalya Kaş Merkez
  • Pirat Hotel – Antalya Kaş Merkez
  • Barika Park Termal Hotel – Denizli Pamukkale Karahayıt
  • Polat Thermal Spa Hotel – Denizli Pamukkale Karahayıt
  • Reis Termal Otel – Denizli Pamukkale Karahayıt
  • Grand Ülger Hotel – Kayseri
  • Daisy Garden Resort – Fethiye Ovacık
  • Turkuaz Garden – Fethiye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*